Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

6 października 2021 | Autor tekstu: Agnieszka Bąk

 

Od kilku lat Europejski Dzień Języków Obcych, przypadający tradycyjnie pod koniec miesiąca września, celebrowany jest w naszej szkole wyjątkowo, ciesząc się przy tym dużą popularnością wśród młodzieży.

W tym roku uczniowie z kilku naszych klas przygotowali bardzo oryginalne przedsięwzięcia w ramach obchodów święta języków obcych:

I tak na szczególnie uznanie zasługują:

  • uczniowie klasy 2A, którzy pod okiem p. Joanny Górniak zamienili się w lektorów języka niemieckiego i zaprezentowali jedną z baśni braci Grimm „Die Bremer Stadtmusikanten”  („Muzykanci z Bremy”). Efekty ich pracy można zobaczyć w załączonym filmiku.
  • klasa 3DP, która wraz z  Agnieszką Bąk  rozpoczęła przygodę z językami obcymi wcielając się w rolę tajnych agentów realizując projekt na platformie eTwinning. W tym projekcie pod nazwą „Language challenges for European Day of Languages” zaangażowanych jest 15 europejskich szkół, m.in. z Francji, Czech, Litwy, Portugalii, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Przed uczniami jest aż 51 zadań językowych,  które należy zrealizować do 20 grudnia tego roku. Czekają na nich takie wyzwania, jak nauka liczenie do 10 w 3 językach obcych, przedstawienia się w języku migowym, przeczytanie książki w języku obcym,  przygotowanie dania według przepisu w języku obcym. Już pierwsze z nich dostarczyły uczniom mnóstwa emocji. Uczniowie klasy 3DP nie mogą się doczekać spotkań online z zagranicznymi szkołami partnerskimi. O naszych postępach będziemy informować na bieżąco na szkolnej stronie FB.
  • plakaty, wykonane przez uczniów klas 1B, 3AP, 3 CG oraz 3BP w językach: niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, norweskim, włoskim i wielu innych, z których można nauczyć się podstawowych zwrotów grzecznościowych, powitań i zwrotów. Również z ich pomocą można dowiedzieć się jak zrobić podstawową listę zakupów, czy policzyć do 10 w języku obcym. Te pomysłowe graficzne mini rozmówki językowe możemy obejrzeć w sali nr 7 w budynku Liceum Ogólnokształcącego.
  • wszechstronne wykorzystanie kompetencji językowych z użyciem osiągnięć technologii informacyjno-komunikacyjnej przez uczniów klas ITE, IIITŻE, IIIAWP, którzy inspirowani przez p. Annę Janelt, m.in. śpiewali popularne w różnych krajach piosenki, uczyli się robienia zakupów online w zagranicznych sklepach internetowych, czy poznawali brzmienie języków orientu. Mogliśmy posłuchać m. in. języka czeskiego, norweskiego, rosyjskiego czy chińskiego. Klasy IAWIBW wykonały plakaty, które nawiązywały właśnie do Europejskiego Dnia Języków.  Klasy ITMITL bawiły się przy czytaniu bajki braci Grimm „Rotkäppchen” („Czerwony Kapturek”). Uczniowie przenieśli się na chwilę w nierzeczywisty świat bajek i wcielili się w swoje role z dużym zaangażowaniem. Już niebawem będzie można zobaczyć końcowy efekt ich pracy. Praca w grupach w miłej atmosferze oraz różnorodne zadania językowe, przed którymi stanęli uczniowie, pozwoliły poznać ich mocne strony, szczególnie uczniów klas pierwszych.

FILMIKI:

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *