Niezwykli goście w liceum

5 listopada 2018 | Autor tekstu: Barbara Bryłka, Joanna Czapczyk

W poniedziałek, 29 października uczniowie klas trzecich mieli przyjemność spotkać się z państwem Vereną i Heiko von Massenbach, którzy odwiedzili nasze liceum, aby opowiedzieć o historii swego rodu i jego związkach z Pniewami oraz z Białokoszem.

Dowiedzieliśmy się sporo o baronie Christianie von Massenbach, który  w 1798 r. przybył do Białokosza i rozpoczął tam budowę pałacu. Grób barona oraz kilkorga członków jego rodziny znajduje się na pobliskim leśnym cmentarzyku.

Druga część spotkania była poświęcona pałacowi, w którym obecnie znajduje się nasze liceum. Budynek powstał ok. 1739 r. dla Władysława Szołdrskiego. Potem został przekazany w ręce rodziny Mielżyńskich, a ta w 1802 r. sprzedała miasto wraz z pałacem Wilhelmowi von Rappard. Po Wilhelmie właścicielem pałacu został jego syn, Karol von Rappard, który w 1821 r. ożenił się z Adelheid von Massenbach z Białokosza. Małżonkowie nie mieli dzieci i dlatego po ich śmierci cały majątek wraz z pałacem przeszedł w ręce rodziny von Massenbach. W styczniu 1945 r. wszyscy okoliczni Niemcy, w tym Massenbachowie, opuścili Pniewy uciekając przed zbliżającym się frontem. Krótko potem opustoszały budynek przekształcono w szkołę.

Na koniec zostało nam jeszcze trochę czasu na rozmowę i zadawanie pytań. Ostatnie minuty spotkania poświęciliśmy na obejrzenie zdjęć Pniew sprzed wielu lat. Rozpoznawanie miejsc przedstawionych na starych fotografiach było dla nas czasem sporym wyzwaniem.

Całe spotkanie podsumował doskonale baron Heiko von Massenbach słowami, że poznawanie przeszłości jest bardzo ważne, bo pozwala nam ona lepiej zrozumieć czasy współczesne. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli znowu gościć państwa von Massenbach w liceum, bo dobrze byłoby jeszcze lepiej poznać historię budynku, który codziennie odwiedzamy. Zwłaszcza, że jest to bardzo ciekawa historia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *