Sczaniecka na scenie, a my na widowni!

23 listopada 2018 | Autor tekstu: Karina Małyszko

W środowy poranek, 14 listopada, klasy pierwsze liceum i technikum wybrały się na przedstawienie pt. „Emilia” przygotowane przez kółko teatralne Zespołu Szkół Sióstr Urszulanek. Bohaterką spektaklu była patronka naszej szkoły, Emilia Sczaniecka. Spektakl opowiadał o ważnych momentach w życiu Emilii, o rodzinnych spotkaniach, wizytach u przyjaciół, represjach rządu pruskiego, a przede wszystkim o  pracy dla ojczyzny, opiece nad potrzebującymi, o zaangażowaniu w działania niepodległościowe i społeczne. Spektakl przypomniał nam, że Emilia była nie tylko działaczką patriotyczną i samarytanką pomagającą rannym i chorym. Sczaniecka angażowała się również w kształcenie dzieci i młodzieży. W czasie przedstawienia okazało się, że „nasza Emilka” i św. Urszula Ledóchowska miały podobne poglądy na wiele spraw, a przede wszystkim obie bardzo kochały Ojczyznę i były w stanie wiele dla niej poświęcić. Dzięki starannie dobranym kostiumom i rekwizytom mogliśmy wczuć się w klimat tamtych czasów, a grana na żywo muzyka, tańce i pieśni z epoki dopełniały całości. Spektakl był świetnie przygotowany, a aktorzy bardzo dobrze odegrali swoje role. Było nam bardzo miło, że w scenie finałowej użyto portretu Emilii wypożyczonego z naszej szkoły. Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli pojawić się w zaprzyjaźnionej szkole, aby obejrzeć kolejne przedstawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *