Turyści na tropie jesieni…

3 października 2016

2 października 2016 r. odbył się XXXVII Wielkopolski Zlot Turystów „Na Powitanie Jesieni”, organizowany przez PTTK Oddział w Szamotułach oraz Gimnazjum w Pniewach. Naszą szkołę reprezentowała 10 osobowa drużyna uczniów i przyjaciół wraz z p.  Iwoną Krzyczkowską. Pokonaliśmy ponad  dziesięciokilometrową trasę Pniewy – Żydowskie  Góry – Rezerwat Jakubowo –  Centrum Edukacji Przyrodniczej Dąbrowa – Rezerwat Las Grądowy nad Mogilnicą – Pniewy. Wędrówkę rozpoczęliśmy przed południem pośród unoszących się nad polami mgieł i kwilących nielicznie ptaków. Trasa prowadziła przez grądowe lasy mieszane. Rezerwaty  w Jakubowie  i nad Mogilnicą zostały  utworzone w 1959 roku w celu ochrony lasów dębowo-grabowych. Charakterystyczną cechą drzewostanów są dużych rozmiarów drzewa, niektóre buki osiągają wysokość nawet powyżej 41 metrów, a nad Mogilnicą największe dęby i buki osiągają do 32 m wysokości i do 2,2 m obwodu.

W Dąbrowie las grądowy, który jest wielogatunkowy i wielopiętrowy, powitał już jesień zmieniając barwy liści drzew. Ze znalezionych „darów jesieni” zrobiliśmy bukiet, który wziął udział w konkursie na trofeum z tras zlotu. Na mecie czekał na nas zasłużony posiłek i konkursy, w których nawet starsi uczniowie z powodzeniem brali udział. Aktywnie spędziliśmy pierwszą październikową niedzielę i zapraszamy pozostałych uczniów naszej szkoły na następne rajdy.

Iwona Krzyczkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *