Dziś, tj.: 23.02. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. To ciężka choroba, która zaburza postrzeganie świata i odbiera chęć do życia. Wybuch pandemii spowodował, że znaleźliśmy się wszyscy w trudnej sytuacji. Nie każdy potrafi sobie z nią poradzić, dlatego zwracajmy uwagę na swoich bliskich, znajomych, a także dbajmy o własne zdrowie i nie bójmy się prosić o pomoc. Zwłaszcza, że choroba to bardzo często przebiega skrycie, ujawniając się jedynie zmianami w zachowaniu takimi jak:
– Złe samopoczucie
– Zaburzenia aktywności
– Zaburzenia rytmów okołodobowych
– Niskie poczucie własnej wartości
– Zaburzenia zachowania takie jak ograniczenie kontaktów z otoczeniem i zamknięcie w sobie
Podatność na depresję stwierdza się u młodzieży między 13 a 17 rokiem życia, co w czasach, z którymi przyszło nam się zmierzyć nie powinno dziwić. Niestety w natłoku dnia codziennego wszystkim trudno odnaleźć spokój i harmonię… Stres, zmęczenie i niewyspanie potrafią zepsuć nawet całkiem miło zapowiadający się dzień. Stajemy się bardziej drażliwi i podatni na depresję.
Jest jednak coś, co możemy zrobić dla siebie i bliskich, by maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji.
Działania profilaktyczne można wdrożyć na kilku polach, oto 5 najważniejszych:
- WIEDZA NA TEMAT CHOROBY, a także tego, że zdrowy tryb życia pomaga w jej zapobieganiu.
- ZAJĘCIA SPRAWIAJĄCE PRZYJEMNOŚĆ i techniki relaksacyjne
- HIGIENA ŻYCIA , wypoczynek i odpowiednio długi sen
- AKTYWNY TRYB ŻYCIA, ponieważ ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na ciało i umysł.
- SPOSÓB ŻYWIENIA, bo to co ląduje na naszych talerzach może mieć równie zbawienny jak i negatywny wpływ na nasz nastrój.
Wszystko zależy od tego, co wybieramy. Podpowiemy, jakie produkty łagodzą stres i uspokajają za sprawą specyficznych związków odżywczych zawartych w swym składzie, które warto umieścić w codziennym jadłospisie.
- Kwas foliowy zawarty w warzywach liściastych, w awokado , czy szparagach…
Kwas foliowy w naszym organizmie bierze udział w produkcji związków, które wpływają na nasz nastrój. Mamy tu na myśli np. serotoninę. Wiadomo, że u chorych na depresję występują zaburzenia w poziomie serotoniny, a najpopularniejsze leki antydepresyjne działają właśnie przez wpływ na ten uspokajający neurotransmiter w mózgu.
- Witamina C, którą znajdziemy nie tylko w cytrusach, ale też w papryce, czy owocach jagodowych.
To witamina, która nie tylko odpowiada za lepszą odporność i jest silnym antyoksydantem. Może mieć ona też istotny wpływ na profilaktykę wcześniej wspomnianej depresji. Chroni ona przed stresem oksydacyjnym, który wywiera negatywny wpływ na mózg, powodując uszkodzenia i zaburzenia jego pracy. Niezależnie od tego, kwas askorbinowy jest niezbędny dla pracy mózgu i reguluje jego sprawność.
- Magnez zawarty w gorzkiej czekoladzie, nasionach słonecznika, Chia, sezamu, lnu.
Depresja przyczynia się do zmniejszania zasobów magnezu we krwi, w ciele i szczególnie w mózgu. Tyczy się to przede wszystkim depresji wywołanej stresem lub złym odżywianiem, dlatego należałoby dbać o odpowiednie dostarczenie tego pierwiastka w ciągu dnia. Czekolada gorzka to doskonałe źródło, natomiast trzeba ją odpowiednio dawkować.
- Probiotyki naturalnie występujące w kiszonkach, dodatkowo wzbogaconych witaminą C.
Probiotyki odpowiadają przede wszystkim za właściwą florę bakteryjną w naszych jelitach. A to w nich wszystkie składniki odżywcze zostają wchłaniane. Zatem im lepszy stan naszych jelit, tym więcej nasz organizm pobiera korzyści z przyjmowanych pokarmów. Im mniej niedoborów witaminowo- mineralnych, tym lepsze nasze zdrowie i samopoczucie.
- Napar z rumianku , który działa na wiele różnych dolegliwości, jest ziołem, które delikatnie uspokaja i ułatwia zasypianie. Swoje działanie zawdzięcza cennym substancjom, takim jak chociażby olejki eteryczne, flawonoidy, cholina i sole mineralne. Można stosować go zewnętrznie i wewnętrznie.
<a href=”https://pl.freepik.com/w
Dodaj komentarz