Alina Rysicka – Nagroda Kulturalna miasta i gminy Pniewy
W poniedziałek 28 maja 2018 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Pniewy. Wręczone zostały doroczne nagrody. W dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2017 uhonorowana została Alina Rysicka, nasza koleżanka, nauczyciel, wychowawca, kobieta o bogatej osobowości, którą cechuje wielka pasja w tym co robi.
Alina Rysicka pracuje w naszym Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach jako nauczyciel historii i nauczyciel bibliotekarz. Promując czytelnictwo wychodzi też poza bramy szkoły. Jest autorką książkowych schodów, które prowadzą do biblioteki szkolnej oraz historycznych schodów, upamiętniających 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Brała udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, pisząc projekt zaakceptowany przez Wojewodę Wielkopolskiego
pozyskała fundusze na zakup nowości czytelniczych do biblioteki. Przygotowuje z sukcesami młodzież do Olimpiady Bibliograficznej i Informatologicznej od 2015 roku. Zainicjowała konkurs pod tytułem: „Tropem polskich noblistów literackich” dla uczniów szkół Gminy Pniewy, cyklicznie odbywający się każdego roku. Realizuje liczne projekty edukacyjne np. :”Kto czyta, nie błądzi”, „Ślad Powstańców Wielkopolskich na ziemi pniewskiej”, ”Przyłapani na czytaniu”, „ Emilia Sczaniecka w walce o niepodległość”. Podkreśla korzyści wynikające z czytania oraz promuje historię regionalną przygotowując wystawy w bibliotece, które są prezentowane uczniom i środowisku podczas cyklicznych spotkań organizowanych w szkole pt: „Zanim przyjdą goście” ( „Wielkanoc na polskim stole”, „ Wigilia u Boryny”, „Emilia Sczaniecka Patronką Szkoły”). Współpracuje z Biblioteką Publiczną i Centrum Kultury w Pniewach we współorganizowaniu spotkań autorskich (Olga Rudnicka, Joanna Jagiełło). Organizuje przedstawienia, które wyzwalają zdolności artystyczne młodzieży i urozmaicają różne uroczystości np. z okazji Święta Niepodległości. Bierze udział razem z młodzieżą w narodowym czytaniu. Jako nauczyciel stara się w różny sposób aktywizować młodzież do rozumienia historii i kultywowania historii regionalnej. Współpracuje z różnymi instytucjami – Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu,
w Szamotułach, Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Chętnie włącza się w akcje upowszechniające wiedzę o wydarzeniach historycznych, upamiętniające rocznice historyczne, kształtujące poczucie tożsamości narodowej wśród młodzieży i lokalnej społeczności. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas spotkań zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy powiatu szamotulskiego. Sama również organizowała konferencje w naszej szkole. Materiały publikuje na łamach czasopism dla nauczycieli w „Wiadomościach Historycznych” , w „Poradniku Bibliotekarza”
oraz „Problemach opiekuńczo- wychowawczych”. Od lat popularyzuje postać wybitnej Wielkopolanki Emilii Sczanieckiej, której wartością życia była służba dla drugiego człowieka i dla Ojczyzny. Efektem tego zainteresowania było napisanie i wydanie książki: „Emilia Sczaniecka w służbie ojczyźnie”. Gratulujemy sukcesu. Jesteśmy dumni, że laureatka wywodzi się z naszego grona pedagogicznego. Doceniamy wysiłek i wkład pracy, który doprowadził naszą Alinę na Uroczystą Sesję, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny wręczył Nagrodę.
Alina Wesołek
Dodaj komentarz